Поводом навода које је народна посланица Мариника Тепић изнела на друштвеним мрежама 22. и 23. априла 2025. године, а који се односе на квалитет пијаће воде у Новом Саду и стање у објекту НГЦ1, ЈКП „Водовод и канализација“ Нови Сад доставља следеће званичне одговоре:
1. Квалитет пијаће воде у Новом Саду
ЈКП „Водовод и канализација“ Нови Сад најоштрије демантује нетачне и узнемирујуће наводе које је у јавности изнела народна посланица Мариника Тепић, а којима се грубо манипулише подацима о пијаћој води у Новом Саду, чиме се без основа шири паника међу грађанима.
Из извештаја који је сама посланица објавила, јасно се види да је вода која се налази у резервоарима пијаће воде и која се дистрибуира корисницима апсолутно микробиолошки исправна, док су фекалне бактерије утврђене у сировој води, која још није дошла до фазе филтрације и дезинфекције – управо због чега те фазе и постоје у процесу прераде. Такође, бактерије су утврђене и на приватним славинама, за које није надлежан ЈКП „Водовод и канализација“.
Фекалне бактерије регистроване су на следећим локацијама:
• Ш-БХД 01 (бунар БХД-1 на Штранду)
• НА I (сирова вода – улаз у аерацију)
• А I (сирова вода – након аерације)
• у тоалету у студентском дому на Лиману
• и у кухињи на Адицама
Бунар БХД-1, након што је утврђена микробиолошка неисправност, одмах је искључен из система прераде, дезинфикован и усмерен у испуст, што свако ко шета кејом може да види. У систем ће бити враћен тек након што лабораторијски налази потврде његову потпуну исправност, у складу са стандардном процедуром.
Локације НА I и А I односе се на фазе унутар технолошког процеса – то је сирова вода пре и после аерације, где се врши обогаћивање кисеоником и уклањање растворених гасова, али та вода још увек није намењена за дистрибуцију потрошачима.
Након тога следе филтрација, дезинфекција и тек онда улазак у резервоаре са пречишћеном водом, из којих се врши дистрибуција. У тим резервоарима вода је апсолутно микробиолошки исправна, што потврђују редовна испитивања.
Хлорисање воде се редовно спроводи, у складу са важећим прописима и у циљу очувања микробиолошке безбедности воде. До крајњих корисника стиже вода са концентрацијом хлора која је у потпуности у границама прописаним Правилником о хигијенској исправности воде за пиће.
Када је реч о резултатима добијеним на славинама у тоалетима, кухињама и приватним објектима, неопходно је нагласити да се ради о унутрашњим инсталацијама, за које ЈКП „Водовод и канализација“ није надлежан нити одговоран. У складу са чланом 3. Закона о комуналним делатностима, обавеза ЈКП престаје на водомеру потрошача, а одржавање инсталација након тог места је у искључивој надлежности корисника или управљача објеката.
2. Наводи о објекту НГЦ1
Што се тиче тврдњи о објекту НГЦ1, које је изнела Мариника Тепић, напомињемо следеће:
У објекту НГЦ1 је од 7. до 11. априла 2025. године спроведено ванредно испитивање радне средине, и то од стране независне, овлашћене и стручне институције — Института за заштиту на раду а.д. Нови Сад.
Током испитивања анализирано је 150 узорака на присуство следећих хемијских супстанци: сумпор-диоксид (SO₂), азот-диоксид (NO₂), водоник-сулфид (H₂S), амонијак (NH₃), метан (CH₄) и угљен-моноксид (CO).
У 148 случајева вредности су биле у потпуности у границама прописаних стандарда, док су у преостала два случаја измерене благо повишене вредности метана — које не представљају никакву опасност по здравље људи, нити ризик од експлозије, што је званично потврђено од стране стручњака.
На основу извештаја, апсолутно је дозвољен рад у објекту НГЦ1, што још једном потврђује да су тврдње Маринике Тепић неосноване и део низа свесно пласираних неистина.