Најчешћа питања

За бесплатно пражњење септичке јаме можете да се пријавите на нашем сајту попуњавањем обавезних поља, бесплатним позивом Контакт центра на број 0800/333 021 радним данима од 7 до 19 сати или на шалтеру Службе продаје ЈКП “Водовод и канализација” која се налази у приземљу Спенса преко пута улаза на затворене базене, радним данима од 7.30 до 14.30 сати.

Квар на канализационој мрежи и загушење сливника можете да пријавите попуњавањем обавезних поља на сајту ЈКП “Водовод и канализација” или позивањем броја 021/442 145, радним данима од 7 до 22 сати и викендом од 8 до 16 сати.
Нестанак или недостатак поклопца и решетке на канализационом шахту, односно сливнику, можете да пријавите попуњавањем обавезних поља на нашем сајту или бесплатним позивом Контакт центра на број 0800/333 021 радним данима од 7 до 19 сати.
Квар на водоводној мрежи и цурење у водомерном шахту можете да пријавите попуњавањем обавезних поља на нашем сајту, као и бесплатним позивом Контакт центра на број 0800/333 021.
ЈКП “Водовод и канализација” надлежно је за уличну водоводну мрежу до водомера и сам водомер.
Кућне водоводне инсталације су водоводна мрежа и уређаји корисника хладне воде који почињу иза водомера и завршавају са славином.
Одржавање кућних инсталација је у надлежности власника односно корисника објекта или предузећа са којим власник има уговор о одржавању.
Уколико имате примедбу на рачун за утрошену хладну воду, рекламацију можете да упутите позивањем Службе продаје ЈКП “Водовод и канализација” на број 021/4883 364 и 021/4883 371 (за куће), 021/4883 366 (за стамбене зграде) и 021/4883 374 (за локале), радним данима од 7.30 до 14.30 сати.

За бесплатно пражњење септичке јаме можете да се пријавите на нашем сајту попуњавањем обавезних поља, бесплатним позивом Контакт центра на број 0800/333 021 радним данима од 7 до 19 сати или на шалтеру Службе продаје ЈКП “Водовод и канализација” која се налази у приземљу Спенса преко пута улаза на затворене базене, радним данима од 7.30 до 14.30 сати.

Рад са странкама и пријем документације за прикључење објеката на водоводни и канализациони систем, обавља се у Служби техничке припреме у Хаџи Ђериној ББ (Ђорђа Зличића бб). У прилогу је списак свих потребних докумената за разне услуге (прикључење, раздвајање, контролни водомери).



Свакодневну контролу квалитета воде за пиће у Новом Саду обављају погонска и централна лабораторија ЈКП “Водовод и канализација” и Институт за јавно здравље Војводине.
Вода из новосадског водовода је потпуно исправна за пиће јер је високо контролисана и у потпуности је у складу са Правилником о квалитету воде. Њеним уношењем у организам не ремети се равнотежа минерала у телу.
Тврдоћа новосадске воде је око 15dH (Немачки степени тврдоће) и као таква је окарактерисана као средње тврда.
 
Ценовник услуга ЈКП “Водовод и канализација” према трећим лицима можете да погледате на нашем сајту у одељку обрасци.
Искључења воде услед планираних радова и радова због непредвиђених хаварија редовно се најављују и објављују на нашем сајту, званичним Фејсбук, Твитер и Инстаграм страницама ЈКП “Водовод и канализација”, као и у медијима. Такође, разлог нестанка воде можете сазнати бесплатним позивом Контакт центра на број 0800/333 021.
Када се десе радови на водоводној мрежи или промене притиска, долази до краткотрајног замућења услед испирања мреже односно хидрауличног удара што покреће талог који увек постоји на унутрашњим зидовима цевовода. Талог најчешће садржи једињења гвожђа жућкасте боје која нису опасна по људско здравље. Гранична вредност гвожђа у води за пиће износи 0,3 mg/l, а у новосадском систему не прелази 0,03 mg/l. Свакако је јасно да ту воду треба пустити да истече и након тога вода може да се пије.
Потрошња воде мери се запремином воде која је искоришћена у одређеном временском периоду и представља разлику између два очитавања стања на водомеру. Изражава се у кубним метрима.
Економска, односно реална цена воде јесте она која омогућава нормално функционисање и развој водоводног и канализационог система у једној заједници. Рачуница Привредне коморе Србије каже да је реална цена кубика воде у Србији око један евро и да се са том ценом може обезбедити стабилно функционисање тих система у Србији. Тренутна цена новосадске воде омогућава функционисање система и мањи ниво улагања од оног теоретски потребног. Цену воде одређује Градско веће Новог Сада на предлог ЈКП „Водовод и канализација“ и од августа 2023. године она износи 112.09 динара са ПДВ-ом. У структури цене, питка вода учествује са 68.76, а одвођење отпадних вода са 43.33 динара. Нерационална потрошња (више од пет кубних метара воде по члану домаћинства) наплаћује се по цени од 205.33 динара за сваки потрошени кубик или део кубика преко границе од пет кубних метара воде.

Конкретније, потрошња од 5,3 кубних метара обрачунава се тако што се пет кубика наплати по редовној цени, а преосталих 0,3 по вишој.
Контакт центар